Jak zamontować ogrzewanie podłogowe na drewnianym stropie, używając płyt z rowkami?

Ogrzewanie podłogowe to coraz popularniejszy sposób na zapewnienie ciepła w naszych domach. Jest to szczególnie atrakcyjne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie komfort i wygodę oraz chcą zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. Jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań jest montaż ogrzewania podłogowego na drewnianym stropie, a do jego wykonania wykorzystuje się płyty z rowkami. W poniższym artykule przedstawimy, jak krok po kroku zamontować ogrzewanie podłogowe na drewnianym stropie, używając płyt z rowkami. Takie ogrzewanie znajdziesz u tego producenta: Almarsystem

Montaż ogrzewania podłogowego na drewnianym stropie, kolejne kroki:

Krok 1: Przygotowanie powierzchni

Przed przystąpieniem do montażu należy przygotować powierzchnię, na której będzie umieszczane ogrzewanie podłogowe. W przypadku drewnianego stropu konieczne jest jego dokładne oczyszczenie z kurzu, brudu i innych zanieczyszczeń, aby zapewnić odpowiednią przyczepność. W przypadku, gdy strop wymaga wyrównania, należy zastosować wyrównującą masę samopoziomującą.

Krok 2: Montaż izolacji termicznej

Następnie należy zamontować izolację termiczną na powierzchni drewnianego stropu. W przypadku, gdy izolacja termiczna jest już zamontowana, należy upewnić się, że jest ona odpowiednio przyklejona i nie posiada żadnych niedoskonałości. Izolacja termiczna zapobiegnie utracie ciepła oraz chroni drewniany strop przed wilgocią.

Krok 3: Montaż płyt z rowkami

W kolejnym kroku należy zamontować płyty z rowkami. Płyty te umieszcza się na izolacji termicznej, tak aby rowki były skierowane w dół, a wypustki w górę. Płyty powinny być dokładnie spasowane i umocowane na całej powierzchni, tak aby nie przesuwały się podczas układania rur. Płyty można mocować za pomocą śrub lub kleju.

Krok 4: Układanie rur

Po zamontowaniu płyt z rowkami należy przystąpić do układania rur. Rury należy układać w rowkach na płytach, tak aby nie przesuwały się ani nie wystawały ponad powierzchnię. W przypadku układania rur należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego rozstawu, tak aby ogrzewanie działało efektywnie. Rury można łączyć za pomocą specjalnych złączek lub przy pomocy taśmy klejącej.

Czas na testy

Krok 5: Przeprowadzenie testów

Po zakończeniu montażu należy przeprowadzić testy, aby upewnić się, że system działa poprawnie. Test ma polegać głównie na sprawdzeniu szczelności i równomiernemu rozchodzeniu się ciepła.