Przygotowanie okien PCV do zimy

Jak zabezpieczyć okna plastikowe przed zimą?

Okna plastikowe to jeden z najpopularniejszych rodzajów okien w Polsce. Są trwałe, łatwe w pielęgnacji i zapewniają dobrą izolację termiczną. Aby okna plastikowe mogły jak najdłużej spełniać swoje funkcje, warto odpowiednio je zabezpieczyć przed zimą.

1. Wyreguluj okna

Przed nadejściem zimy warto wyregulować okna, aby zwiększyć ich szczelność. Aby to zrobić, należy użyć klucza imbusowego 4 mm i dokręcić rolki ryglujące w skrzydle. Dzięki temu okno będzie dociskać się do ramy bardziej ściśle, co ograniczy napływ zimnego powietrza do wnętrza.

2. Konserwuj okucia

Okucia okien plastikowych narażone są na działanie czynników atmosferycznych, dlatego warto je regularnie konserwować. W tym celu należy użyć specjalnego oleju do konserwacji okuć, który można kupić w każdym sklepie z oknami. Olej należy nanieść na wszystkie elementy okuć, które poruszają się.

3. Zabezpiecz przed wilgocią

Okna plastikowe są odporne na wilgoć, ale warto je dodatkowo zabezpieczyć przed jej działaniem. W tym celu można nałożyć na okna warstwę silikonu lub wosku. Silikon uszczelni okno i ochroni je przed pękaniem, a wosk nada mu połysk i ułatwi czyszczenie.

4. Usuń moskitiery

Jeśli masz w oknach moskitiery, przed zimą należy je zdemontować i przechować w suchym i chłodnym miejscu.

5. Umyj okna

Przed zimą warto dokładnie umyć okna, aby usunąć z nich kurz i brud. Dzięki temu okno będzie lepiej przepuszczało światło i będzie wyglądało estetyczniej.

Dodatkowe wskazówki

  • Jeśli masz okna z uszczelkami gumowymi, warto je sprawdzić, czy nie są popękane lub uszkodzone. W razie potrzeby należy je wymienić.
  • Jeśli masz okna z roletami zewnętrznymi, warto je również zabezpieczyć przed zimą. W tym celu należy sprawdzić, czy rolety są sprawne i czy nie mają uszkodzeń.
  • Aby zmniejszyć straty ciepła przez okna, warto zamontować na nich rolety lub żaluzje.

Podsumowanie

Odpowiednie zabezpieczenie okien plastikowych przed zimą pozwoli na utrzymanie w domu ciepła i oszczędność energii. Dzięki temu okna będą służyły przez wiele lat.