Trochę o minionym sezonie i tym nadchodzącym

Sezonowość w branży ślubnej

Sezon ślubny za nami myślę że wielu ludzi z branży ma już ochotę odpocząć i spokojnie przygotować się do kolejnego sezonu, zdjęciowego, filmowego.
Odpocząć zapewne pragną również właściciele sal weselnych, restauracji i hoteli w których odbywają się imprezy. Nie wolno jednak zapominać o tym, że to właśnie teraz najwięcej par ślubnych wybiera swoich przyszłych zleceniobiorców, to właśnie teraz szuka się najwięcej fotografów i kamerzystów oraz zespołów muzycznych u których rezerwować trzeba terminy dużo wcześniej, racji dużego obłożenia. Oczywiście zespoły mniej popularne nie mają tego problemu, niespecjalnie stresuję się przyszłym sezonem, ponieważ mają mało zapytań a tym samym mało umów podpisanych. Co innego z dobrymi zespołami muzycznymi z Wrocławia, które mają zarezerwowane już terminy na rok 2015.  takich zespołów ciężko o wolny termin nawet w okresie jesienno zimowym, kiedy to ilość imprez weselnych jest znacznie mniejsza i tylko nieliczni decydują się na ścięcie ślubu w tym czasie. Z prostej przyczyny jaką jest niska temperatura, krótki dzień i wiele innych.

Co radzimy

Na tą chwilę my radzimy sobie przygotować spis usługodawców, których usługi będą nam niezbędne do zrealizowania wymarzonego ślubu. Jak wcześniej napisałem, należy zacząć od:

  • zespołu muzycznego
  • sali weselnej
  • kamerzysty
  • fotografa

Z tymi ostatnimi może nie ma zbyt problemu, ponieważ jest ich bardzo wielu, ich oferty często są na dobrym poziomie, należy jednak uważać żeby wśród kiepskiej jakości wykonawców wyłuskać tych, którzy potrafią zrealizować reportaż na wysokim poziomie z pomysłem zrealizować plener i nie zedrzeć z nas zbyt dużej kasy czyli tak zwane dobrze i tanio.
Przypadku fotografów ważne jest również aby spotkać się osobiście i sprawdzić czy współpraca z tym człowiekiem będzie dla nas przyjemna i mało stresująca również trzeba koniecznie sprawdzić portfolio z zasobów fotografa a nie opierać się jedynie na tym, co prezentuje na swojej stronie internetowej, ponieważ wybiera tam jedynie najlepsze zdjęcia. Z wielu lat swojej pracy bez problemu zbuduje piękne portfolio, natomiast warto poprosić o pokazanie pełnej realizacji dla jednej z wybranych par ślubnych z bierzącego sezonu będziemy mieli pewność jaki poziom fotograficzny, artystyczny i techniczny reprezentuje nasz fotograf. Jeśli chodzi o zespoły muzyczne, bardzo często proponują nam spotkanie w trakcie próby, kiedy to będziemy mogli zarówno obejrzeć sobie członków zespołu jak również posłuchać na żywo ich muzyki brzmienia pomysłów oraz tego jak zachowują się podczas grania. Potem należy ustalić takie detale, jak to czy śpiewają po angielsku czy śpiewają w różnych innych językach czy mogą w razie potrzeby puścić muzykę z pamięci przenośnej usb, płyty lub telefonu na życzenie gości weselnych lub pary ślubnej. Warto też spytać czy zespół pije alkohol podczas wesela, zdecydowanie lepiej odradzamy stawianie dużej ilości wódki na stole zespołu, oczywiście niewielka ilość dla poprawy humoru i rozluźnienia jest wskazana, jednak duża ilość może spowodować niezbyt pozytywne efekty uboczne w postaci głupich dowcipów, mylenia tekstu lub po prostu spadku jakości granej muzyki. Proszę również sprawdzić ilu członków zespołu oferuje w danej cenie, często może być tak, że podczas próby oglądamy pięciu członków zespołu a na naszym weselu pojawia się tylko trzech, czego mogliśmy oczywiście nie doczytać w umowie która jest tematem na oddzielnych wpis.