Bardzo rozległy i ciekawy wątek na temat okien.

Ciekawy wyjątkowo w czasach gdy producentów okien tak wielu, oferta ogromna zarówno firm/działalności jednoosobowych/przedsiębiorstw jak i profili, jak i rożnego typu promocji i upustów. Jak w tym gąszczu się poruszać? Jak postąpić by naciągniętym nie zostać?

Z jakiej oferty korzystać by posiadać zagwarantowana jakość okna poprzez dziesięciolecia?
Właściwie nie metodę dobitnie na te wszystkie pytania odpowiedzieć ale postaram się pokrótce wiele mitów obalić i choćby częścią swej edukacji z odwiedzającymi te stronę podzielić.

 

O wzmocnieniu
Istotna dla prawidłowego działania jest wzmocnienie, ono zapewnia to, że okno nie odkształci się pod wpływem słońca (tzw. wypaczanie się okien) i temperatury na swych zwykłych krawędziach, gwarantując prawidłowe przyleganie uszczelek miedzy skrzydłem a ościeżnicą, nie powykrzywia się w śmigło, po powiększeniu się skrzydła na szybie zagwarantuje jego poprawny powrót na swoje miejsce a nie powstanie ?beczki?. Przy zastosowaniu prawidłowych wzmocnień do okien z Wrocławia ogół naprężeń przejmuje zgrzew w narożniku okna. Z tego tez powodu w każdym momencie doradzam klientom by w balkonach przy osiągnięciu dopuszczalnych przez dany system wysokości w każdej sytuacji stosować poprzeczki. Pokutuje ostatnio mit o większej sztywności wzmocnienia pełnego. Nie jest to prawda. Właściwie każdy system profili posiada również odpowiedni system kształtu wzmocnienia, jego grubości, ażeby przy danych wymiarach wszelkie wymagania spełniło. Ocena jakości okna po obejrzeniu fragmentu jego przekroju tez jest błędna. Firmy produkujące okna nagminnie wstawiają tam wzmocnienie najcięższe, najbardziej odporne na odkształcenia choć w późniejszym czasie w trakcie realizacji zamrowienia dawane jest inne, takie wynikające z narzuconych parametrów poprzez określony system okienny. Sześciometrowa sztanga wzmocnienia na przykład. kl.VI w Schuco jest o wiele sztywniejsza niż częściej spotykany profil zamknięty stosowany u coraz większej części producentów. O późniejszej sztywności ramy nie decyduje to czy posiadamy wzmocnienie zamknięte czy tez nie. Decyduje spełnienie założonych zadań przez wzmocnienie i uczciwe jego dobranie do danego okna. Należy tez pamiętać, że wzmocnienie stanowi ponad 25% wartości całego okna i tu leży pokusa niewielkich oszustw i przekrętów. Co do ich przykładów proponuje cierpliwa lekturę tego wątku na Forum Muratora. Tam jest skarbnica wiedzy okiennej przeogromna.

Okno Living Stron

O handlowcach
Powinno się pamiętać ze oknami handlują punkty dealerskie. To one zarzucają nas ulotkami o oknach w rewelacyjnych cenach i z rabatami oraz dodatkowo atrakcyjnymi promocjami. To z nimi się stykamy i im ufamy. To w wielu przypadkach dealer udziela nam zapewnień na wyroby producenta, to on i jego wiedza decyduje czy informacje okno można w systemie którym handluje stworzyć. To on może coś doradzić, i sadze, że on w tym całym łańcuszku zależności jest najistotniejszy. Warto zdawać sobie sprawę też, że znakomita większość kontrahentów nie ma zielonego pojęcia jak zbudowane jest okno i jakie okoliczności muszą być spełnione ażeby z wyborów zakupy był zadowolony.
Co odróżnia profile od siebie? Zewnętrznie prawie każdy z Was to widzi, jedne nam się podobają inne nie, maja rożne kształty i dodatki wykończeniowe (Przykładowo. listwy przyszybowe). Z racji stosowania rożnych stabilizatorów ? różną biel. Ale najważniejsza różnica miedzy nimi kryje się w środku a nie na zewnątrz. Grubość ścianek, kształt komór, jak to wszystko współpracuje ze sobą w narożniku, po zgrzaniu, w miejscu najbardziej istotnym dla trwałości okna gdyż pozbawionym wzmocnień, w miejscu, od którego zależy trwałość i odporność okna na odkształcenia, to jest to, co odróżnia profile w sposób najistotniejszy. To jest ten fragment okna, który stwarza ze dzielimy je lepsze i najlepsze ? o gorszych nie wspominam (przynajmniej ja tak je oceniam).
Właściwie każdy wytwórca profili dostarcza dokumentacje techniczna, w której podane są maksymalne gabaryty skrzydeł, maksymalny ich ciężar po to żeby stabilność zgrzewu na odkształcenia nie została naruszona. Im lepszy profil tym większe gabarytowo okno stworzyć w nim można, to bardzo prosta, niemniej jednak jakże wiarygodna zależność. Należy pamiętać o tym, że to samo okno dopuszczone do użycia przy danych wymiarach już będzie je miało przekroczone, jeśli będzie w jednostronnym kolorze a o ile kolor stanie się obustronny to ograniczenie będzie jeszcze większe i rożnie tutaj zachowują się profile, jedne bardziej inne mniej na takie zmiany są narażone. To samo okno dopuszczone do wykonania z szyba standardowa nagle te wymiary posiada przekroczone, gdy zastosujemy szybę przynajmniej bezpieczna a użycie szyby antywłamaniowej jeszcze bardziej te wymiary ogranicza. Warto pamiętać, że metr sześcienny szkła wazy ponad DWIE tony!!!
Niemniej jednak nie dajmy się również zwariować. Sytuacje, gdy okna wykonywane są na granicy dopuszczenia poprzez dany system zdarzają się dość rzadko. W znaczącej liczbie przypadków wystarczy profil ?słabszy? ażeby okno przez lata spełniało indywidualne funkcje. Tu wszystko w rękach UCZCIWEGO producenta i handlowca, który wiedząc dużo o oknach, którymi handluje, doradzi szczerze i w zgodzie ze stanem de facto. W teraźniejszych czasach jest jeszcze dodatkowy zamęt w głowach. Ilość komór w profilach. Czy wyselekcjonować 3, 4, pięć, czy więcej komorowe. Zaskoczenie dla wielu czytających ten przewodnik będzie to, że ograniczenia statyczne tych profili są identyczne i nie jest prawda, ze im więcej komór okno staje się sztywniejsze. Jedyne co je odznacza od siebie to wraz ze wzrostem ilości komór zwiększa się ich izolacyjność termiczna. Nic ponad to. No i z pewnością wygląd zewnętrzny jest inny. Ramy są grubsze i dla wielu ładniejsze – ale akurat to jest kwestia gustu.

 

O okuciach
Na koniec z elementów składowych okna ? okucia. Tak naprawdę dla użytkownika okna nie ma znaczenia jakie okucia zastosowano. Są dwa rodzaje okuć – metalowe i z poliwęglanu (tworzywa). Każde są dobre pod warunkiem prawidłowej ich eksploatacji. Najistotniejsze jest ażeby producent nie oszczędzał i stosował tyle zaczepów jak wiele wymaga system. Odpowiednia ich ilość i wzajemne rozmieszczenie zapewnia prawidłowe przyleganie skrzydła do ościeżnicy. Gdy jest przeciwnie w połączeniu ze słabszym wzmocnieniem okazuje się, że wieje nam w miejscach gdzie wiać przenigdy nie powinno. I chyba rzecz najważniejsza. Dosłownie najlepsze okucie ulegnie zniszczeniu jeśli nie dokonuje się ich konserwacji. Konserwacja w sytuacji okuć metalowych polega na smarowaniu oliwka części ruchomych choćby raz do roku.

O szybach
Następną sprawa to szyby. Mało kto zdaje sobie sprawę jak pracuje okno bez szyby. Jak staje się wiotkie jest, jak ?lata? na wszystkie strony. Piękny to widok, gdy klient patrzy na okno podczas konwersji szyby, jest zszokowany. Szyba w oknach stanowi identyczny szczegół konstrukcyjny okna jak profil, wzmocnienie czy tez…… okucie. Ramki dystansowe stosowane w pakietach szyb zespolonych również wykonywane są z rożnych materiałów. Jakiś czas temu powszechna stała się termo-ramka.

-Cóż to jest?

Jest to ramka dystansowa zrealizowana zrobiona z adekwatnego tworzywa termoizolacyjnego. Jej misją jest usunąć roszenie się szyb przy uszczelkach. Ale należy pamiętać o tym, ze konstrukcja okna jest identyczna z ramka aluminium czy z PCV i sama ramka nie wyeliminuje roszenia szyb przy uszczelce. W oknie jest to ten obszar gdzie miejscowo współczynnik k za każdym razem jest wyższy (jest tam chłodniej) Tym samym, jako ze jest tam najchłodniej, para wkropli się tam w pierwszej kolejności….później pojawi się na pełnym dole szyby aby w ekstremalnych ustaleniach cała szyba była zaparowana. Wilgoć i jeszcze raz wilgoć i jej nadmiar. Powinno się ja eliminować z pomieszczenia przez wietrzenie albo tez rozszczelnienie okien.

 

Moja obserwacja natury ogólnej
Ogólnie o rynku okiennym, ale tylko w kwestii okien z PVC (nie mam takiego doświadczenia w przypadku okien drewnianych a poza tym drewno jako materiał do wyrobu okien obarczony jest większa ilością wad niż zalet – to moja opinia oczywiście) Trzeba pamiętać o jednym – okno to inwestycja na dziesięciolecia w związku z tym oszczędności nawet kilku złotych przy braku pewności co do wyrobu końcowego to chyba nieporozumienie. W oknach nie sposób tak rzeczywiście sprawdzić czy zastosowano odpowiednie wzmocnienie w środku i czy jest ono w jednym kawałku czy jak ostatnimi czasy staje się w większości wypadków wyłącznie tam gdzie jest de facto konieczne.

Należy tez pamiętać, że wzmocnienie nie jest montowane w narożnikach okna, tu pracuje wyłącznie sam profil, stad istotna jest jakość zgrzewu naroża jak i nie przekraczanie maksymalnych ciężarów i gabarytów skrzydeł i ram. Nierzadko nabywca posiada takie wymagania, że lepiej niech kupi gdzie indziej niz. naginać system pod jego widzi mi się. Mam tez indywidualne spostrzeżenia co do tzw. termoramki. Jak wspomniałem szyba jest elementem konstrukcyjnym okna i ramka metalowa czyni szybę zespolona sztywniejsza w swej płaszczyźnie. Na przykład. duże drzwi balkonowe będą nie gorzej pracować z ramka metalowa niż plastykowa a zjawisko skraplania się pary wodnej (podawane jako główny argument za jej stosowaniem) przy termoramce także występuje.
W większości sytuacji popełniane błędy przy produkcji okien

– wzmocnienie – albo całkowity jego brak albo użycie słabszego tam gdzie wymagane jest przez system odpowiednio sztywne. Jak sprawdzić czy posiadamy wzmocnienie w oknach? Są dostępne czujniki wykrywające metal. Wystarczy zbliżyć go do ramy i popatrzeć na światełko – czy jest czy tez nie. Jakości wzmocnienia nie metodę sprawdzić bez przecięcia okna. Tu naprawdę jedyne co można doradzić to kupowanie towaru u sprawdzonych producentów
– brak stosownej ilości zaczepów (okuć) w skrzydle.